W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w 2007 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ma on na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat spectrum autyzmu.
Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który ma podkreślać różnorodność osób ze spektrum autyzmu. Wskazuje również na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu.
Czym jest autyzm?
Autyzm jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym, w którym wszystkie sfery funkcjonowania nie rozwijają się prawidłowo. Oznacza to, że w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do zaburzeń w kształtowaniu funkcji mózgu. Osoby ze spectrum autyzmu myślą i postrzegają świat w inny sposób.
Jakie są objawy autyzmu?
Każda osoba ze spectrum autyzmu ma inne objawy. Nie ma dwóch takich samych osób, które będą miały takie same zachowania i możliwości. Mówimy o spektrum zaburzeń – od łagodnych objawów do takich, które bardzo wpływają na wszystkie sfery życia. Przejawami autyzmu mogą być m.in. problemy w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, brak lub osłabienie reakcji na bodźce dźwiękowe, zwłaszcza na wołanie po imieniu, może także występować nadwrażliwość na dotyk, światło i dźwięk.
Objawy spectrum autyzmu dotyczą nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, umiejętności komunikowania się i przywiązania do schematów. Osoby z autyzmem w wielu sytuacjach mogą nie rozumieć zachowania innych ludzi i ciężko nawiązywać im zwykły, swobodny kontakt. Nie oznacza to, że wolą być samotne. Nawet osoby z autyzmem, które wydają się nie zauważać bliskich, mają takie same potrzeby nawiązywania relacji. Część osób z autyzmem nie mówi, używa innych form komunikacji np. gesty, programy do komunikacji alternatywnej zainstalowane w tabletach, komputerach.
Znane osoby ze spectrum:
Są to Albert Einstein Lionel Messi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Alfred Hitchcock, Albert Einstein, Isaac Newton, Andy Warhol, Daryl Hannah, Anthony Hopkins i wielu innych.