HYDROTERAPIA JEST DZIAŁEM FIZJOTERAPII WYKORZYSTUJĄCYM LECZNICZY WPŁYW WODY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA. POLEGA ONA NA ZEWNĘTRZNYM STOSOWANIU WODY ZARÓWNO W POSTACI STAŁEJ, CIEKŁEJ JAK I GAZOWEJ.
Działanie lecznicze opiera sie na odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu użytej stosownie do danej terapii. Zabiegi wodne mają duże znaczenie w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, szczególnie u dzieci z MPDz, niepełnosprawnością intelektualną ale i innymi dysfunkcjami.
Woda rozluźniająco wpływa na spastyczne mięśnie, a także pomaga w poprawieniu zaburzeń z zakresu czucia powierzchownego. Dodatkowo masaż podwodny niezwykle korzystnie wpływa na poprawę stanu fizycznego naszych podopiecznych. Zajęcia w wodzie poza tym, ze przynoszą dzieciom ogromna przyjemność mają korzystny wpływ na pracę układu mięśniowego, krążenia, oddechowego i innych narządów organizmu. Hydroterapia redukuje lęki dziecka i rozładowuje napięcie emocjonalne co ma duże znaczenie u dzieci z autyzmem.
Pobudza rozwój uczuciowy i społeczny. W trakcie zabiegów dziecko przebywa w ciepłej wodzie, bawiąc sie nią oraz zabawkami przełamuje lęki i zmniejsza uczucie niepokoju. Dziecko stosuje tutaj naśladownictwo, utrzymuje kontakt wzrokowy i uczy zabawy. Uzyskuje nowe doświadczenia sensoryczne pochodzące ze środowiska wodnego, tj. czucie własnego ciała w stosunku do otaczającej przestrzeni. Zabiegi wodne przez swą różnorodność dostarczają pozytywnych doznań takich jak relaks, odprężenie, rozluźnienie i powrót pozytywnej energii.